Blažíček Oldřich (1887–1953)
Třešně na Schwaigerově podnosu, 1930
olej, plátno, rám, 73,5 x 70 cm, sign. PD O. Blažíček 1930, na rubu papírový štítek
odhadní cena 250 000–450 000 Kč. Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: Předložené zátiší je nepochybná a velmi krásná práce malíře Oldřicha Blažíčka z roku 1930, tedy z jeho vrcholného období. Blažíček byl krajinář, malíř plenéru, ale rád maloval i různá zátiší, květiny ve váze i v přírodě, keramiku, kterou sbíral, akvária nebo pohledy do interiérů, především chrámových. Častá zátiší, zejména s ovocem a květinami, nejednou umístěnými na keramických žardiniérách, ke kterým malíře inspirovala i vlastní zahrada u domu, který si postavil na Hanspaulce, se objevovala v jeho tvorbě až do konce života. Předložené zátiší s třešněmi je dokladem malířových schopností malovat nejen krajiny, ale vše co kolem sebe viděl a co zaujalo jeho malířský zájem. Předložená Miska třešní bezpochyby patří mezi nejvýznamnější díla v Blažíčkově tvorbě. V r. 2017 se při příležitosti 100 let výročí od narození autora uskuteční retrospektivní výstava O. Blažíčka. Obraz bude publikován v připravované monografii a v případě zájmu majitele vystaven na připravované výstavě.
aukce 41
vyvolávací cena
180 000 Kč
€ 6 545
dosažená cena
310 000 Kč