Gočár Josef (1880–1945), Pražské umělecké dílny
Komoda Cyrila Bartoně
tři kovové štítky Pražské umělecké dílny, Společnost s.r.o., Praha I., Veleslavínova 3, intarzované iniciály CB, Čechy, návrh J. Gočár, výroba Pražské umělecké dílny, mahagonová dýha, intarzie kombinace exotických dřevin, velká obdélná schránka se čtyřmi hlubokými zásuvkami s jemně odstupňovanou podstavou, na čtyřech subtilních profilovaných nožkách, délka 129,6 cm, šířka 64,7 cm, výška 94,6 cm, kompletně odborně restaurováno
odhadní cena 850 000–1 000 000 Kč. J. Gočár, český architekt, se proslavil svými kubistickými, ale i rondokubistickými a funkcionalistickými architektonickými návrhy. Významná jsou také jeho urbanistická řešení (např. Hradec Králové), důležitou stopu ale zanechal i v návrzích nábytku a interiérového vybavení. Stejně jako jeho kolegové Jan Kotěra nebo Pavel Janák pracoval Gočár na architektonickém a interiérovém návrhu tak, aby tvořily jeden celek. V r. 1912 spoluzaložil s Pavlem Janákem a Josefem Chocholem skupinu Pražské umělecké dílny. Gočárovy nábytkové díly vycházející z kubistického a rondokubistického tvarosloví, vznikaly jako exkluzivní kusy určené pro konkrétní klienty, zejména pro jeho přátele a známé, herce, umělce a lékaře. Nábytkové kusy jsou vyrobeny z kvalitního masivního dřeva, jenž je často kontrastně členěno světlou a tmavou lesklou dýhou. V současné době je Gočárův nábytek vysoce oceňován a náchází se v nejvýznamnějších sbírkách České republiky.
aukce 41
vyvolávací cena
700 000 Kč
€ 25 455
dosažená cena
700 000 Kč