Bourdelle Emile Antoine (1861–1929)

Herakles napínající luk, 1909

bronz, kamenný sokl, restaurováno v jednom místě, výška 65 cm, šířka 58 cm, rytá zn. Emile Antoine Bourdelle, rytá zn. Alexis Rudier fondeur Paris, ryté zn. Hekakles Archer, Herakles tue les oiseaux du Stymphale

Odhadní cena 3 000 000–4 000 000 Kč. Přiloženo čestné prohlášení majitele a dobová fotografie interiéru Jiřího Jašky s nabízenou sochou. Konzultováno s PhDr. Jiřím Šetlíkem. Provenience: Zakoupeno z pozůstalosti sochaře, malíře a grafika Jiřího Jašky (1906–1982). Sochu pravděpodobně odlila slévárna Alexise Rudiera, francouzského litce, který pracoval vedle Antoine Bourdella také pro Augusta Rodina a další přední francouzské mistry. Věhlasná socha Herakla, která byla již ve své době nadšeně přijímána kritikou i veřejností, je ukázkou Bourdellova sochařského mistrovství. Nachází se ve sbírkách mj. Metropolitního muzea v New Yorku. Jedno z nejznámějších sochařských děl francouzského mistra Emila Antoine Bourdella, Heracles Archer vznikl v r. 1909, kdy již Bourdelle patřil k věhlasným autorům. Ve stejném roce byla shodou okolností v pražském Mánesu uspořádána Bourdellova samostatná výstava, která ovlivnila řadu českých sochařů – O. Gutfreunda, J. Mařatku, J. Štursu, nebo J. Horejce. Bourdelle, který předtím působil v ateliéru A. Rodina jako jeho asistent a spolupracoval s ním na mnoha zakázkách se osamostatnil a vymanil z Rodinova vlivu a dokázal najít vlastní styl charakteristický svou uzavřenou a soustředěnou sochařskou formou, monumentalitou a architektonickou modelací figur.

72 aukce 45

vyvolávací cena 1 500 000 Kč € 55 762

dosažená cena 1 950 000 Kč

pol. č.73
aukce: 45
35 000 Kč / 1 301 €
vyvolávací cena:
39 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.74
aukce: 45
40 000 Kč / 1 487 €
vyvolávací cena:
40 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.75
aukce: 45
42 000 Kč / 1 561 €
vyvolávací cena:
42 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.76
aukce: 45
90 000 Kč / 3 346 €
vyvolávací cena:
90 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.77
aukce: 45
8 000 Kč / 297 €
vyvolávací cena:
8 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.78
aukce: 45
3 000 Kč / 112 €
vyvolávací cena:
3 500 Kč
dosažená cena: