Minařík Jan Bedřich 1862–1937

Templová ulice, 1911

olej, plátno, rám, sklo, 60×52 cm, sign. PD 1911 J. Minařík, na rubu na rámu zn. tužkou 7097

Pravost obrazu potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

Obraz představuje zahradní plzeňskou restauraci Kopmanka, která stála na rohu Jakubské a Templové ulice na Starém Městě pražském. Minařík ji maloval roku 1911 a neznamý fotograf jej zachytil i se stojanem, na němž je rozmalovaný právě tento obraz! Foto viz Český svět VIII, 1911, č. 16. V tomto obraze je naprosto geniálně zakleta umělcova preciznost i poetické zaujetí mizejícím světem staré Prahy v době masivního civilizačního vzestupu. Stará královská metropole procházela největšími změnami a v době asanace přišla o stovky unikátních staveb. Enkláva poblíž minoritského kostela sv. Jakuba zůstala dodnes urbanisticky zachovaná, i když i zde byla řada nízkých středověkých budov nahrazena secesními novostavbami. Minaříkova úchvatná pragensie má tak nejen špičkovou výtvarnou hodnotu, nýbrž i nezastupitelnou cenu historického dokumentu galerijních kvalit. PhDr. Michael Zachař.

181 aukce 46

vyvolávací cena 150 000 Kč € 767

pol. č.182
aukce: 46
36 000 Kč / 1 380 €
vyvolávací cena:
46 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.183
aukce: 46
8 500 Kč / 326 €
vyvolávací cena:
pol. č.184
aukce: 46
4 000 Kč / 153 €
vyvolávací cena:

pol. č.185
aukce: 46
15 000 Kč / 575 €
vyvolávací cena:
15 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.186
aukce: 46
5 000 Kč / 192 €
vyvolávací cena:
pol. č.187
aukce: 46
3 000 Kč / 115 €
vyvolávací cena: