Minařík Jan Bedřich 1862–1937
Templová ulice, 1911
olej, plátno, rám, sklo, 60×52 cm, sign. PD 1911 J. Minařík, na rubu na rámu zn. tužkou 7097
Pravost obrazu potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.
Obraz představuje zahradní plzeňskou restauraci Kopmanka, která stála na rohu Jakubské a Templové ulice na Starém Městě pražském. Minařík ji maloval roku 1911 a neznamý fotograf jej zachytil i se stojanem, na němž je rozmalovaný právě tento obraz! Foto viz Český svět VIII, 1911, č. 16. V tomto obraze je naprosto geniálně zakleta umělcova preciznost i poetické zaujetí mizejícím světem staré Prahy v době masivního civilizačního vzestupu. Stará královská metropole procházela největšími změnami a v době asanace přišla o stovky unikátních staveb. Enkláva poblíž minoritského kostela sv. Jakuba zůstala dodnes urbanisticky zachovaná, i když i zde byla řada nízkých středověkých budov nahrazena secesními novostavbami. Minaříkova úchvatná pragensie má tak nejen špičkovou výtvarnou hodnotu, nýbrž i nezastupitelnou cenu historického dokumentu galerijních kvalit. PhDr. Michael Zachař.
181
vyvolávací cena
150 000 Kč
€ 767