Malich Karel *1924
Bez názvu, 1962
kvaš, papír, rám, sklo, 64,5 × 88 cm, sign. PD K. Malich 1962
Provenience: Dílo pochází ze sbírky významného pražského sběratele. Odhadní cena 180 000–240 000 Kč
Malichovy práce z let 1960–1962 patří do krátkého, nicméně velmi významného období, v němž Malich opustil předlohu předmětného světa ve prospěch abstrakce, v níž uplatnil své specifi cké a svébytné vnímání prostoru. Akvarely z tohoto období, stejně jako koláže, které v této době Malich vytvářel, tvořily důležitý předstupeň pro další konstruktivistickou, prostorovou a malířskou tvorbu. Kresby zbavené lineární perspektivy stále vychází z krajinného předobrazu, který byl pro Malicha trvalou inspirací, ale vztahují se k němu jen volně. Tvary a dráhy čar a bodů se na ploše papíru setkávají v seskupení, jejichž pozice vycházejí z určitého pohybu energie, kterou Malich citlivě vnímal a zaznamenával a která se stala klíčovou pro jeho tvorbu od 80. let 20. stol. Práce z tohoto Malichova období se na trhu objevují jen zcela výjimečně.
18
aukce 48
vyvolávací cena
160 000 Kč
€ 6 287
dosažená cena
260 000 Kč