Kardaus František 1908–1986

Eska stadion tourist

tempera, papír, 85 × 60,5 cm

Provenience: Dílo pochází z pozůstalosti autora. Odborně restaurováno.

František Kardaus byl český průmyslový návrhář a grafi k. Jeho designové návrhy tramvaje Tatra T3 a automobilů Tatra se staly ikonami českého průmyslového designu. Kardaus studoval ve 20. letech 20. století u malíře a grafi ka Aloise Mudruňky, profesora Uměleckoprůmyslové školy v Praze. V letech 1928–1930 studoval grafi ku a průmyslové výtvarnictví na Academie de la Grande Chaumiére v Paříži. V r. 1934 se vrátil do Prahy a pracoval jako výtvarník na volné noze. Získal I. cenu v soutěžích za plakáty: Pražské vzorkové veletrhy, Eucharistický sjezd v Praze, Pax Romana, Masarykova letecká liga. Spolupracoval s podniky Ringhoff er Tatra, Škoda, Josef Walter a spol. a Československá zbrojovka. Po válce, v roce 1947, byl grafikem a průmyslovým výtvarníkem družstevních reklamních ateliérů B a R (Josef Burjanek a Remo – Reklama a móda), pracoval pro podniky Tatra, Tesla a jiné. Spolupracoval na úpravě vozů Tatra 600, Tatra 87 Diplomat, Tatra 603, návrzích trolejbusů Tatra 400 a 401. Spolupracoval také na návrzích tramvají T1, T2, T3, KT4 a T5. Vytvářel řadu fi lmových plakátů. V letech 1960–1963 vytvořil model soupravy pražského metra.

211 aukce 48

vyvolávací cena 50 000 Kč € 1 965

dosažená cena 50 000 Kč

pol. č.212
aukce: 48
16 000 Kč / 629 €
vyvolávací cena:
22 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.213
aukce: 48
7 000 Kč / 275 €
vyvolávací cena:
pol. č.214
aukce: 48
7 000 Kč / 275 €
vyvolávací cena:

pol. č.215
aukce: 48
5 000 Kč / 196 €
vyvolávací cena:
7 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.216
aukce: 48
14 000 Kč / 550 €
vyvolávací cena:
14 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.217
aukce: 48
10 000 Kč / 393 €
vyvolávací cena:
10 000 Kč
dosažená cena: