Dalí Salvador 1904–1989

Minotaurus

bronz, 39/99 NE, zlaceno , výška 76 cm, sign. na podstavci Dalí, z boku na podstavci razítko CIRE C. VALSUANI PERDUE

odhadní cena 2 400 000 – 2 900 000 Kč

Salvador Dalí, jeden z nejvýznamnějších představitelů surrealismu, je známý malíř, sochař, spisovatel, designér a módní návrhář, v rámci spolupráce s Luisem Bunuelem natočil také fi lm, dnes ikonický snímek Andaluský pes. V roce 1929 byl přijatý mezi pařížské surrealisty. Výstavy často zahajoval happeningy, jeho extravagance a excentrismus se projevoval v proslulých večírcích i jeho tvorbě – zálibě ve výrazných kontrastech nebo zlatě. Po roce 1964 se Dalí začíná více věnovat sochařství, kde často realizuje náměty, kterým se již dříve věnoval jako malíř. To je i případ nabízené plastiky Minotaura inspirované antickou bájí. Podle řecké mytologie je Minotaurus nestvůrou s lidským tělem a býčí hlavou, kterou nechal král Mínos uvěznit v Daidalově labyrintu. Jako oběti mu byli posíláni athénští chlapci a dívky, až do chvíle, kdy se mezi oběti přihlásil syn athénského krále Théseus. Ten Minoraura zabil a díky klubíčku nití dokázal najít i cestu ven z labyrintu. Na rozdíl od legendy ztvárnil Dalí Minoraura s ženským, eroticky laděným tělem. Výrazná černozlatá kombinace odpovídá jeho zálibě v práci s kontrasty, tvrdým a měkkým, krásným a nestvůrným. Inspirovaný Freudovou psychoanalýzou se tak zabýval kontrastem vnějšího a vnitřního. Sama socha ukrývá „uvnitř“ řadu předmětů, symbolů, které podtrhávají význam díla. Propracované detaily v podobě zásuvky, rozteklé textilie, humra, poháru, lahvičky a klíče jsou odnímatelné. Vybízejí tedy k prozkoumávání všech nik a skrytých prostorů, plastika sama tak vytváří alegorické bludiště. Motivu Minotaura stejně jako například humra na ženském těle se věnuje Dalí už ve 30. letech 20. stol. V roce 1936 tak vznikla ilustrace Minotaurus pro obálku stejnojmenného surrealistického časopisu.

45 aukce 50

vyvolávací cena 2 100 000 Kč € 80 956

pol. č.46
aukce: 50
11 000 Kč / 424 €
vyvolávací cena:
pol. č.47
aukce: 50
7 000 Kč / 270 €
vyvolávací cena:
pol. č.48
aukce: 50
480 000 Kč / 18 504 €
vyvolávací cena:
480 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.49
aukce: 50
28 000 Kč / 1 079 €
vyvolávací cena:
pol. č.50
aukce: 50
9 000 Kč / 347 €
vyvolávací cena:
pol. č.51
aukce: 50
8 000 Kč / 308 €
vyvolávací cena:
10 000 Kč
dosažená cena: