akryl, plátno, 210 × 99 cm, sign. UD S. St. R. Filko – 1981
Stano Filko patří k nejvýraznějším a nejvýznamnějším osobnostem slovenského avantgardního konceptuálního poválečného umění. Jeho práce se v šedesátých a sedmdesátých letech rozvíjela v oblasti konceptuálního umění, happeningu, performativních a environmentálních akcí, spojených s vlastními kosmologickými vizemi a manifesty. Filko používal vlastní barevnou symboliku jako metaforu svébytného filozofického výkladu světa. Červená znamená biologický prostor, zelená symbolizuje sociálně-politický prostor určený ke sdílení, bílá je barvou kontemplace, ontologického prostoru a metafyziky, modrá označuje kosmický prostor, který je stále spojen s prostorem člověka, a černá označuje barvu individua, prostor subjektu. V letech 1981–1990 žil v emigraci v Německu a USA. Po návratu na Slovensko vytvořil ze svého ateliéru jedinečný umělecký prostor vymezených pěti různými barvami a životními tématy.