Bánsági Vincze 1881–1960

olej, plátno, rám, 40 × 32 cm, sign. LD Bánsághi V.
Vincent Bánsaghi čerpal náměty pro své plenérové obrazy z oblasti na soutoku Dunaje a Ipľe, kde se natrvalo po studiích usadil. Ve svých námětech nepreferoval ani impresionistickou ani radikální techniku pointilizmu a přímé denní světlo, ale spíše duchovní stylizaci barevné kompozice a světelnou zádumčivost. Byl byl jedním z mála slovenských předrevolučních umělců, který se výslovně hlásil ke klasickému impresionismu. Ve skutečnosti však spíše zdůrazňoval přívlastek „klasický", který byl v Bánsághiho případě synonymem umělecké střídmosti, stylové uhlazenosti a „předsecesní" dekorativnosti. Vincent Bánsaghi, pravým jménem Steinacher, se narodil v roce 1881 v Resitě, Rumunsko a zemřel v roce 1960 v Chľabu. Po studiích v Budapešti a Paříži se natrvalo usadil a tvořil v Chľabu na Slovensku.

153 aukce 65

vyvolávací cena 15 000 Kč € 615

dosažená cena 17 000 Kč

pol. č.154
aukce: 65
18 000 Kč / 737 €
vyvolávací cena:
26 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.155
aukce: 65
12 000 Kč / 492 €
vyvolávací cena:
pol. č.156
aukce: 65
12 000 Kč / 492 €
vyvolávací cena:
14 000 Kč
dosažená cena:

pol. č.157
aukce: 65
80 000 Kč / 3 279 €
vyvolávací cena: