Paur Jaroslav 1918–1987

Setkání, 1980

olej, plátno, 41 × 57,5 cm, rám, sign. PD J Paur 80
Lit.: Katalog výstavy. Jaroslav Paur, Tělesa a prostory. Nová síň Praha 1970. Padrta Jiří: Jaroslav Paur. Praha 1964. Padrta Jiří: Jaroslav Paur, Výtvarné umění 1960, č. 3. Pravost ověřena rodinou autora. Obraz Setkání Jaroslava Paura z roku 1980 představuje příhodnou ukázku autorovy celoživotní fascinace kosmickými jevy a tělesy, které korespondovaly s dobovými vesmírnými průzkumy a objevy, jež v českém umění výrazně rezonovaly od šedesátých let. V Paurově malbě, budované z množství tenkých lazurních vrstev jako jemná tkáň, se vesmírné setkání dvou žhnoucích těles vynořujících ze tmy jeví jako moment zázraku, nadpozemské události. V protikladu k precizní hladké malbě Paur klade v obrazech do kontrastu grafickou a plastickou strukturu povrchu planet nebo vzdálenou spleť lidské pozemské civilizace, prolínající se s vesmírným prostorem a tvořící kulisu vesmírným dějům. Použitím různých malířských postupů, hmot, struktur a lazur docílil Paur v obrazech působivého výtvarného výsledku. J. Paur studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. J. Obrovského. V r. 1946 se stal členem S.V.U. Mánes.

51 aukce 67

vyvolávací cena 140 000 Kč € 5 661

pol. č.52
aukce: 67
55 000 Kč / 2 224 €
vyvolávací cena:
pol. č.53
aukce: 67
55 000 Kč / 2 224 €
vyvolávací cena:
55 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.54
aukce: 67
180 000 Kč / 7 279 €
vyvolávací cena:

pol. č.55
aukce: 67
42 000 Kč / 1 698 €
vyvolávací cena:
230 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.56
aukce: 67
38 000 Kč / 1 536 €
vyvolávací cena:
60 000 Kč
dosažená cena:
pol. č.57
aukce: 67
80 000 Kč / 3 235 €
vyvolávací cena:
90 000 Kč
dosažená cena: