Anderle Jiří *1936
Renaissance et Belle époque, 1980
lept, 17/80, akvarel, papír, 31,5 × 47 cm,
pasparta, rám, sklo, sign. tužkou UD
Jiří A. 22. XI. 80, tužkou UD Fűr lieber
Heiuer H., tužkou LD Zwei Mädchen,
Kolor. Variante Jiří Anderle 1980
Jiří Anderle patří k významným českým grafikům a malířům. Jeho
projev vychází z technicky dokonalé kresby a obdivuhodného zvládnutí
grafických technik, především suché jehly. Jeho tvorbu ovlivnily zážitky
z dětství v Pavlíkově na Rakovnicku, rozsáhlé znalosti dějin výtvarného
umění, literatury i hudby i obdiv k velkým osobnostem světové kultury
různých epoch. Nejdříve se v mezinárodním měřítku prosadil svou
grafikou, za kterou získal významná mezinárodní ocenění. Je zastoupen
v řadě našich i zahraničních sbírek (Národní galerie v Praze, Metropolitní
muzeum v New Yorku, Baruch Collection v Chicagu aj. ).
Anderleho grafické listy i obrazy mají vždy hluboký, často sociálně laděný
obsah i dokonalou formu. V jeho grafické i malířské tvorbě můžeme
sledovat vývoj jeho představ ve složitém proplétání tvarů, vyjadřujících
neméně složitý filozofický obsah. Projevuje se v ní rovnováha mezi
obsahem s formou a spojení virtuózní techniky s expresivním pojetím.
88
aukce 67
vyvolávací cena
28 000 Kč
€ 1 132