Hudeček Antonín (1872-1942)
Portrét chlapce, 1913
olej, plátno, rám, 81 × 41 cm
sign. UD Ant. Hudeček Skizza 1913
Pravost obrazu potvrzena prof. PhDr. Tomášem Vlčkem CSc., a PhDr. Michaelem Zachařem. Secesně symbolistické a náladové obrazy, zvláště krajinomalby, Antonína Hudečka patřily a patří k umělecky nejzávažnějším pracím českého umění kolem roku 1900. Akademické školení v Praze a Mnichově daly Hudečkovi dobrý základ nejen k vyspělému krajinářskému mistrovství, ale i pro zdatnou portrétní tvorbu. Již z roku 1898 existuje reprezentačně pojatý výškově situovaný portrét houslisty Šrámka, následovaný o čtyři roky později obdobnými podobiznami Míly Slavíčkové a Hanuše Jelínka. Zde posuzovaný komorně formátovaný obraz se ovšem nejvíce váže k citlivé podobizně Evy Slavíčkové z roku 1908, nejen pojetím figury ve zvoleném formátu, ale i apartním koloritem a zároveň ukazuje i na někdejší mnichovská studia, neboť spíš než pražský vliv Pirnerův či Brožíkův je tu cítit vliv Ažbého či Leibla. PhDr. M. Zachař
73
vyvolávací cena
85 000 Kč
€ 3 291