Víko s dračími uchy
Čína, 17. stol. případně dynastie Ming, bronz, detailně propracovaný motiv Taotie, rituální víko nádoby, ucha v podobě rohatých draků, vevnitř nalepen starý inventární papírový štítek s ručně psaným textem, výška 15 cm. Provenience: soukromá belgická sbírka.Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou.Taotie je motiv, který se běžně objevuje na čínských rituálních vázách z dynastií Shang a Zhou. Slovo Taotie bývá někdy překládáno jako maska nenasytného obra. Motiv se obyčejně skládá z oboustranně symetrické frontálně zachycené zoomorfní masky s párem očí a typickou čelistní částí. Někteří badatelé tvrdí, že existenci tohoto motivu lze sledovat až k jadeitovým nálezům z neolitických nalezišť jako je např. kultura Liangzhu (3310-2250 př.n.l.).
163
aukce 35
vyvolávací cena
12 000 Kč
€ 467
dosažená cena
12 000 Kč