Brožík Václav (1851-1901)
Arcibiskup milánský
olej, plátno, rám, 46 x 39 cm, sign. PD VBrožík, na rubu na rámu připsáno fixem 0-301, vlepeny nečitelné výstavní štítky s č. 1000, 486, popisy a razítka s nápisem Paris
(odhadní cena 300 000 – 350 000 Kč) Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře. Václav Brožík (1851-1901) byl český malíř, představitel Generace Národního divadla, tvořící ve stylu akademické historické malby. Pocházel z velmi chudých poměrů, ale přesto studoval od r. 1868 na Akademii výtvarných umění v Praze, Drážďanech a Mnichově. Na konci 70. let 19. stol. podnikl studijní cestu do Nizozemí, kde studoval staré vlámské a holandské mistry. Ve Francii se oženil a nadále se pohyboval mezi Prahou a Paříží, kde měl rodinu. Do Prahy byl povolán jako profesor na Akademii výtvarných umění. Brožík bývá označován za nejznámějšího českého malíře v Evropě konce 19. století. Byl členem francouzské umělecké akademie Académie des Beaux Arts, nositelem kříže Čestné legie a řádným členem České akademie věd a umění, ve Francii byl povýšen do šlechtického stavu. Za svého života dosáhl velkého veřejného úspěchu. Nabízený obraz je studií jedné z postav celého výjevu Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém. Z posudku PhDr. Michaela Zachaře: Velkoformátový obraz Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém namaloval Brožík roku 1883 a byl zakoupen městem Praha z veřejné sbírky a trvale umístěn v tzv. Brožíkově síni Staroměstské radnice. Formát plátna 5 x 7,3 m znamenal vskutku mimořádný počin koncepční, ideový, ale též prakticko realizační. Krátce po třicítce byl ovšem ambiciózní umělec na vrcholu sil a dokázal společensky zásadní téma pojmout s potřebnou heroičností, romantickým patosem i uměleckou katarzi. Dodnes se jedná o zdaleka nejpopulárnější Brožíkovo dílo! Jednotlivé postavy celého výjevu [Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém] jsou dobře známé a mají konkrétní předobrazy. V olejomalbách, jež Brožík prováděl před realizací velkého plátna, prokázal neskutečnou brilanci štětcové virtuozity i psychologii výrazu. Arcibiskup milánský je tu portrétován s realistickou až reportážně vznícenou aktualizaci, obraz má charakter až moderně cítěné zkratky. Obraz mimořádné umělecké působivosti pochází z restituce a jde o dílo galerijní hodnoty - vzácný sběratelský exponát.
aukce 38
vyvolávací cena
280 000 Kč
€ 10 072
dosažená cena
370 000 Kč