Stratil Václav (*1950)
Liška, 2007
olej, plátno, 110 x 140 cm, sign. na rubu V. Stratil 07
odhadní cena 130 000–150 000 Kč. Nepřehlédnutelná postava současné umělecké scény, malíř a konceptuální umělec Václav Stratil se ve své malířské tvorbě posledních let zabývá uvolněným a spontánním projevem inspirovaným dětskou kresbou. Obrazy lišek jsou pro Stratilovu malířskou tvorbu tohoto období emblematické. Obsahují všechny hlavní rysy Stratilova zájmu, jako je významová protikladnost, hravost a humor, zhodnocování spontánních podnětů, svobodné použití znakových a symbolických systémů. V. Stratil vystudoval v letech 1970–1975 Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V letech 1983–1998 žil v Praze. V letech 1998–2003 vedl Atetiér kresby na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně a od r. 2003–2015 Ateliér intermédií tamtéž. V r. 2014 byl laureátem ceny Michala Ranného.
62
aukce 41
vyvolávací cena
110 000 Kč
€ 4 000