Kolář Jiří (1914–2002)
Potápka roháč, Z cyklu Ornitologie moderního umění
proláž, papír, 26,5 x 18,5 cm, na rubu popsáno názvem reprodukce
Kniha přiložena k položce. Provenience: Významná soukromá sbírka. Publikováno: Jiří Kolář, Ornitologie moderního umění, Praha: Protis, 1997. Cyklus Ornitologií patří vedle Motýlů k nejobsáhlejším sériím Kolářovy výtvarné tvorby. J. Kolář v něm prostřednictvím techniky proláže spojoval nezaměnitelným způsobem svět přírody (ptactva) a výtvarného umění (obrazy slavných evropských a amerických umělců 20. stol.). Cyklus vznikal průběžně od 60. let 20. stol. a již v r. 1968 byla část děl (20 proláží) reprodukována v leporelu nazvaném Ornitologie umění. Nabízený soubor byl poprvé publikován a reprodukován v r. 1997 v publikaci Ornitologie moderního umění, obsahující 41 proláží.
94
aukce 42
vyvolávací cena
12 000 Kč
€ 444