Sovětský pamětní talíř
značeno na spodu s tmavě červenou glazurou značkou Vkhutemas, Rusko, Moskva, 1921, továrna porcelánu Vkhutemas Dulevo, malováno podle návrhu Oganese Tatevosiana, porcelán, malovaný a zlacený, kruhový talíř s vroubkovaným okrajem, centrálním vyobrazením je zobrazen muž v tradičním oděvu, držící oranžový koberec s textem v arabštině „Dělníci celého světa, spojte se“ s pšeničným klasem, kladivem a srpem na pozadí zdobeno hvězdami, okraj ozdobený šesti kartušemi s průmyslovými scénami, orientální dámou, školou a datem 1921, také dále v arabštině „Suvenýr Třetího sjezdu Komunistické internacionály“, všechny v okrajích zlacené, průměr 26 cm Tato položka byla dražena v Christie´s, King Street, 1.6.2015, Russian art. Vystaveno vývozní povolení. Provenience: získáno babičkou současného majitele v Rusku před druhou světovou válkou. Tento talíř byl navržen malířem Oganesem Tatevosianem (1899–1974). Tatevosian byl po zapsání na Vkhutemas v roce 1921 požádán, aby navrhl porcelánové předměty pro účastníky Třetího kongresu Komunistické internacionály, který se konal v Moskvě v roce 1921. Současný propagandistický talíř je často označován jako Probuzení východu, jehož symboly jsou zobrazeny v kartuších.
273
aukce 49
vyvolávací cena
130 000 Kč
€ 5 094